2021 El Pedregal Blanco, Bodegas Peique, Valtuille de Abajo, Bierzo

2021 El Pedregal Blanco, Bodegas Peique, Valtuille de Abajo, Bierzo

kr. 475,00

El Pedregal er et vidunder fra den bedste del af Bierzo, Valtuille de Abajo.

Enkeltmarken beplantet med Godello vinstokke er mere end 80 år gamle og vender mod øst.

Som andre marker under Mar Peiques ledelse er alt dyrket med største repekt for miljøet, så ingen sprøjtemidler benyttes.

Druerne spontangærer i stål under temperaturregulering og lagres i brugte 500 liters franske egetræsfade i 12 måneder.

600 flasker blev det til i 2021 årgangen og 100 af dem er nu i Danmark.

El Pedregal er noget helt særligt. Den sætter nye standarder for spansk hvidvin.

Sammenlign vare
Kategori: Tags: , , , , ,

Bodegas Peique er grundlagt i 1999, men i virkeligheden går familiens historie et stykke længere tilbage.

I dag er Mar Peique i spidsen for den moderne bodega i Bierzo. Hendes farfar og grandonkel var dog dem der banede vejen for hvad der er muligt i dag.

De stod for at plante de vinstokke der i dag er 70-90 år gamle og som vokser i hjertet af Bierzo kaldet Valtuille de Abajo.

Mar er dedikeret til Bierzo, til familiens gård, til vinen og historien. Alt håndteres derfor med største respekt for naturen, omgivelserne og menneskene omkring hende. Hun er ydmyg og målrettet, det samme kan siges om vinene.

Mencia druen bør behandles med nænsomhed og respekt. Den kan give dig store oplevelser og forfærdelige skuffelser, lidt som Pinot Noir og Garnacha.

Mar Peique forvalter både Godello og Mencia til nærmest perfektion. Der er noget vildt og utæmmet i vinene og på samme tid stramt styret med sikker hånd.

Årgang

Distrikt

Drue

Flaskestørrelse

Producent

Type

Kommune

Land

Indtast for at starte søgningen

Kurv

Ingen varer i kurven.

Interesseret i vin?

Skriv dig op til nyheder fra Vintage Only.
Du modtager særtilbud en gang om ugen, information om nye vinhuse i sortimentet, samt ekstraordinær information hvis der dukker noget op du ikke må gå glip af.